Libeňský pivovar
Navržená konfigurace obytných budov areálu je inspirovaná geometrickým tvarem parcely. Na nároží hmotu objektu záměrně prolamujeme a tuto část odsouváme do dvora. Tím vytváříme prostor pro osvětlení i výhledy z domů (i těch ve dvoře) na zeleň náměstí Doktora Václava Holého. Tento průhled funguje i v opačném směru z náměstí, odkud zeleň postupně graduje přes dvůr areálu se stromy až k popnutým fasádám objektu B navazujících tak na zarostlý svah za areálem.
Výsledná proluka nad obchodním parterem mezi objekty A a C je prvek pro dané území typický. Obdobně byl v roce 1934 postaven podle návrhu architekta Františka Havleny nedaleký Palác Svět (na opačné straně náměstí), dále například i nedaleké budovy Subterry a Metrostavu, (stará i nová) od architekta Josefa Pleskota.
investor: CPI Property Group
rozsah: 210 bytů, v přízemí retail
autor: Chmelař architekti – David Chmelař, Jiří Hnízdil
vizualizace: cyrany.com – Jan Cyrany
projekt: 2018
Společným znakem navržených objektů jsou lodžie – zapuštěné balkony na jihozápadních a západních fasádách, které vytvoří soukromí pro pobyt obyvatel. Dělící příčky mezi balkony je možné využít jako skladovací skříně. Záměrně různě architektonicky ztvárněné balkony jednotlivých domů spoluvytvoří odlišný charakter budov.
Dům A – CIHELNÝ
Nejnižší objekt (6 podlaží nad parterem, celkově tedy 7 NP) výškově navazuje na stávající frontu sousedících domů. Obložen bude, stejně jako celé zvýšené přízemí – parter, světlým režným zdivem, které se tak stane sjednocujícím prvkem areálu a na jeho opačné straně naváže na cihelný pivovarský komín. Při tomto řešení vycházíme z prověřené myšlenky architekta Adolfa Loose – že lidé nejintenzivněji vnímají budovy pouze do výšky parteru. Kompozice fasád vychází z půdorysných tvarů objektů. Otvory přes několik pater pak celý tento dům opticky zmenšují.
Dům B – ZELENÝ
Nejvyšší, dvorní dům s devíti podlažími a jedním ustupujícím podlažím (celkem 10 NP + ustupující podlaží) byl koncipován tak, aby byl co nejvíce zarostlý zelení. Do svého pátého nadzemního podlaží je obložen cihelným zdivem, ve vyšších patrech navrhujeme k dělícím příčkám mezi balkony umístit květináče se samozavlažováním s popínavými rostlinami. Díky použití popínavé zeleně dům v dálkových pohledech splyne se zelenými svahy v pozadí.
Byty v horních patrech domu budou mít nejhezčí výhledy do pražské kotliny. Na střechu umisťujeme společnou terasu obyvatel pro pikniky, grilování, slunění a pro aktivní odpočinek (vířivka).
Dům C – KOVOVÝ
Tento objekt situovaný v jižní části parcely má 7 podlaží nad parterem (celkem tedy 8 NP). Od cihelné podnože je v úrovni 2. NP oddělen tak, aby jeho celková hmota působila subtilnějším dojmem. Plášť od 3. NP výše má technicistní kovovou strukturu, která je dána především tyčovým zábradlím v barvě stříbrnozlaté metalízy. Jeho konkávně-konvexním prolamováním spolu s přesahem pod spodní okraj balkonů vzniká dojem vlající textilie. Tento dojem navrhujeme zvýraznit použitím textilních rolet u lodžií. Byty v horních patrech navrhujeme díky svému krásnému výhledu obohatit o výstupy na vlastní střešní terasu.
Vnitřní dvůr jsme navrhli s výhledem na dominantu celého areálu – komín. V nejširší části jsme umístili terasovitý pahorek s vícekmennými stromy, který bude vytvářet optickou bariéru pro znemožnění průhledu mezi okny bytů nižších pater domů. Dalším odpočinkovým místem dvora je v jeho východní části u paty komínu drobný objekt pavilonu (pergoly) se skladovacímy prostory pro údržbu dvora. Umístění co nejdále od všech fasád objektů je zvoleno s ohledem na možnou hlasitější zábavu uvnitř pavilonu. Za pavilonem navrhujeme umístit komunitní zahrádku se záhony a kompostem, popř. i se skleníkem.
Jímanou dešťovou vodou bude zavlažována zeleň celého areálu. V parteru každého domů bude umístěn prostor na mytí kol či domácích mazlíčků. Doporučujeme na nároží vytvořit restauraci s minipivovarem, které by odkazovaly na historii území. Parkoviště pro zákazníky velkého retailu (uzamykatelné po skončení pracovní doby) navrhujeme v úrovni ulice a je přes něj přístupné i jeho zásobování. Mezi parkovištěm a upraveným okolím komínu – „japonskou zahradou“ – je sjezd do garáží rezidentů.